„Przenikanie umysłów” – gdzie człowiek spotyka maszynę i oboje wychodzą z tego silniejsi

Książka “Przenikanie umysłów” autorstwa Aleksandry Przegalińskiej i Tamilli Triantoro to publikacja wyjątkowa. Powstała bowiem w wyniku tytułowego przenikania się umysłów – ludzkich i maszyny. 

Pomyślałam, że i ja zafunduję sobie przenikanie umysłów, oczywiście na poziomie entuzjastki #AI. Zdecydowałam się połączyć siły z NotebookLM (narzędziea do analizy tekstu) i Speechify (aplikacją text to speech) oraz – jak mawiam – Skrzatem (ChatGPT).

Już sam koncept książki jest świeży. Słyszeliście o czymś takim jak LivingBook? To właśnie kluczowy element publikacji – BookBot dostępny na platformie CampusAI, dzięki któremu możemy wejść w interakcję z samą książką. Kolejnym novum w świecie publikacji są również kody QR widoczne na marginesach, które odsyłają do przytaczanych przykładów. No i coś, co jest wyjątkowe na mapie publikacji związanych z #AI – czyli obszerna bibliografia!

Autorki przybliżają nam 5 głównych form współpracy człowieka z AI oraz jej wpływ na takie obszary życia jak edukacja, biznes i społeczeństwo. Wprowadzają koncepcję człowieka jednorożca oraz tłumaczą szereg pojęć związanych z AI, takich jak GANy, VAE, LLM, transformery czy RNNy i LSTMy. 

Pamiętam, jak pierwszy raz usłyszałam o transformerach z ust Aleksandry Przegalińskiej przy okazji głośno komentowanego zwolnienia w Googlu, kiedy to  Blake Lemoine – pracowownik firmy, upierał się, że LaMDA, sztuczna inteligencja, z którą pracował, wykazuje świadomość i emocje. To było jeszcze przed listopadową premierą ChatGPT w 2022 roku i wzbudziło gorącą dyskusję na temat sztucznej inteligencji m.in. w kontekście etycznym czy regulacyjnym.  

Co biorę dla siebie z lektury “Przenikania umysłów”?

  1. Książka podkreśla transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji, w szczególności jej zdolność do zwiększania ludzkich możliwości i wspierania twórczej współpracy między ludźmi i maszynami. Autorki argumentują, że sztuczną inteligencję należy postrzegać jako partnera do współpracy, a nie zamiennik ludzkiej pomysłowości i wiedzy specjalistycznej.
  2. Format Living Book jest konkretnym przykładem omawianego przez cały tekst potencjału współpracy ludzi ze sztuczną inteligencją. Książka została stworzona we współpracy z różnymi narzędziami AI, w tym Chat’em GPT, Bard’em czy Claude’em, do zadań takich jak burza mózgów i podsumowania. 
  3. Książka bada koncepcję „Ludzkiego Jednorożca”, symbolizującego jednostkę wzmocnioną przez sztuczną inteligencję, zdolną do przekraczania tradycyjnych ograniczeń i wyróżniania się w różnych dziedzinach.

    „Ludzki Jednorożec” wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwiększania swoich zdolności poznawczych, inteligencji emocjonalnej i kreatywności, stając się hybrydową jednostką łączącą ludzką intuicję z analityczną mocą sztucznej inteligencji. Koncepcja ta ilustruje główny temat książki, jakim jest synergia człowieka #AI właśnie. Termin jest bardzo obrazowy, i mimo zastosowanej mitologicznej i wzniosłej symbolice, przywodzi mi na myśl nieco pokraczną postać z bajek Cartoon Network pokroju Krowy i Kurczaka… 
  4. Prompt engineering to kluczowa umiejętność skutecznej współpracy ze sztuczną inteligencją. Autorki podkreślają znaczenie tworzenia precyzyjnych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb wskazówek, które poprowadzą systemy AI w kierunku pożądanych wyników. Zachęcają czytelników do tworzenia własnych „bibliotek promptów”, aby usprawnić interakcję ze sztuczną inteligencją, a także osiągnąć logiczne i trafne wyniki.
  5. Sztuczna inteligencja może znacząco zmienić przyszłość pracy. Aleksandra i Tamilla  badają różne scenariusze, w tym możliwość czterodniowego tygodnia pracy i wdrożenie uniwersalnego dochodu podstawowego (UBI), które byłyby możliwe dzięki wzrostowi produktywności napędzanej sztuczną inteligencją. Przewidują także pojawienie się nowych kategorii zawodów oraz potrzebę ciągłego uczenia się i adaptacji, aby móc skutecznie działać, budować swoją pozycję na rynku czy też w firmach, w których pracujemy.
  6. Książka podkreśla znaczenie zrozumienia różnic pomiędzy ludzką i sztuczną inteligencją. Bada złożoność ludzkich emocji, więzi społecznych, percepcji artystycznej, procesów uczenia się i podejmowania decyzji, podkreślając aspekty, które odróżniają ludzką inteligencję od obecnych możliwości sztucznej inteligencji. Rozpoznanie tych różnic ma kluczowe znaczenie dla wspierania skutecznej współpracy człowieka i sztucznej inteligencji.
  7. Aleksandra i Tamilla zwracają uwagę, że sztuczna inteligencja stworzy nowe możliwości i przedefiniuje istniejące role zawodowe. Opowiadają się za skupieniem się na rozwijaniu kluczowych umiejętności, takich jak krytyczne myślenie, kreatywność, inteligencja emocjonalna i zdolności adaptacyjne, które są mniej podatne na automatyzację. Są również niezbędne do poruszania się po meandrach miejsc naszej pracy, nawet tych opartych na sztucznej inteligencji.
  8. Książka bada społeczne i polityczne implikacje rozwoju technologii, podkreślając zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko związane z jej powszechną adaptacją. Omawia takie kwestie, jak błąd algorytmiczny, prywatność danych, potencjał nadzoru opartego na modelach uczenia maszynowego oraz wpływ sztucznej inteligencji na procesy demokratyczne.
  9. Co ważne, autorki opowiadają się za odpowiedzialnym i etycznym rozwojem sztucznej inteligencji, zgodnym z wartościami ludzkimi i uniwersalnymi celami społecznymi. Podkreślają znaczenie łagodzenia stronniczości w systemach sztucznej inteligencji, zapewniania przejrzystości i wyjaśnialności w procesie decyzyjnym oraz ustanawiania jasnych wytycznych i etycznych przepisów.
  10. Książka kończy się wezwaniem do dalszych badań i współpracy w celu kształtowania przyszłości sztucznej inteligencji w sposób korzystny dla całej ludzkości. Przewiduje przyszłość, w której człowiek i sztuczna inteligencja współpracują, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, wspierać innowacje i tworzyć bardziej sprawiedliwe i zamożne społeczeństwo.

Biorąc pod uwagę wykreowanie pozytywnej wizji przyszłości współdziałania ludzi i technologii, jestem niezmiernie ciekawa argumentów Aleksandry Przegalińskiej w debacie odbywającej się 30 listopada w ramach konferencji Generative Revolution o ciekawym tytule – “Are we humans better off with generative AI?

Autorki uczyniły AI współtwórczynią książki, a jej wielowymiarowa obecność jako krytyka, eksperta czy redaktora skłania do refleksji nad przyszłością takiej współpracy. Ja zaś zastanawiam się, jak wyglądało przenikanie się czysto ludzkich, błyskotliwych umysłów Aleksandry i Tamilli.  

Podsumowując, „Przenikanie umysłów” to książka, która fascynuje zarówno formą, jak i treścią. Dla osób zaczynających swoją przygodę z AI książka stanowi bezcenne źródło wiedzy i praktycznych przykładów zastosowań, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w zrozumiały sposób. Natomiast dla zaawansowanych entuzjastów sztucznej inteligencji to inspiracja do dalszych badań i eksperymentów, a także punkt wyjścia do refleksji nad przyszłością interakcji człowieka i maszyn.

Obszerna bibliografia zachęca do sięgania do źródeł i pogłębiania wiedzy, a autorska wizja współpracy ludzi i AI pozostawia czytelnika z pytaniami o dalszy rozwój tej relacji.

Jeśli chcesz w pełni docenić potencjał tej współpracy, przeczytaj książkę w wersji z dostępem do BookBota. To nie tylko lektura, ale także doświadczenie, które pozwoli Ci na nowo spojrzeć na możliwości połączenia ludzkiej kreatywności z analityczną mocą sztucznej inteligencji.

Chcecie kupić tę książkę? Zajrzyjcie do #AI Books

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *